Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

facebook
dorada

Všeobecné informace o Cape Verde:

Kapverdské souostroví,  zcela správně česky nazývané OSTROVY ZELENÉHO MYSU, je soubor 10 větších a řady malých ostrovů uprostřed rovníkového Atlantiku. Nejbližší pevninou je pobřeží afrického Senegalu, vzdálené 500 km. Počet obyvatel: cca 400.000 lidí na ostrovech plus cca 600.000 mimo (Evropa, USA, ...). Hlavní město Praia – cca 200.000 lidí (ostrov Santiago).

Do roku 1975 fungovaly ostrovy jako portugalská kolonie, což má za následek nejen výslednou podobu kultury země (spíše brazilská než africká), ale i právní a ekonomickou skutečnost, podobnou evropským standardům.

Díky ekonomické pomoci nadpoloviční většiny „kapverďanů“, kteří žijí v Evropě a USA, si mohou zůstavivší držet poměrně vyšší životní úroveň, než je obvyklé jinde v Africe. Cape Verde je ve vyspělosti řazeno do první deítky afrických zemí.

Cape Verde je republika, s politickou, bezpečnostní a ekonomickou stabilitou. Obyvatelé jsou křesťané a úřední jazyk je portugalština.

Vzhledem ke své poloze v jižních pasátových mořích jsou ostrovy ideálním místem odpočinku u stále teplého moře. Poloha jižnější, než například Dominikánská republika či Jamaika, zaručuje také teplé a stálé počasí. Ostrovy jsou výsledkem sopečné činnosti a pro jejich rozmanitost je lze vzdáleně srovnat s podobně vzniklými, ale mnohem severněji ležícími Kanárskými ostrovy. Zdejší příroda je osobitá, jen málo dotčená moderní civilizací. Jde o atraktivní, teprve v posledních letech pro mezinárodní turistiku objevenou prázdninovou destinaci, nabízející aktivní i pasivní odpočinek. Vedle vyhlášeného sportovního rybolovu, jsou zde ideální podmínky pro surfing, windsurfing, kite surfing, potápění, treking (Santo Antao a Fogo) a samozřejmě také pro lenošení na krásných plážích ostrovů Sal, Boa Vista nebo Maio.

Charakteristické je místní klima, které je po celý rok příjemné díky stabilnímu větru, který chladí jinak horké jižní slunce. Absence období dešťů, a tedy i sezony hurikánů či jiných extrémů počasí, a celkově suché klima a prostředí, zajišťuje ostrovům vedle krásného počasí po celý rok také absenci komárů a jimi přenášených tropických nemocí jako je např. malárie a horečka dengue, které jsou však v jiných zemích tohoto regionu obvyklé. Díky nízkému výskytu různého dalšího hmyzu, včetně much, je prostředí převážně bezproblémové i pro Evropany.

Kapverdské ostrovy patří do pasátového pásma suchých tropů.

Zdravotní péče je ve srovnání s vyspělými zeměmi na nižší úrovni, avšak v africkém měřítku patří k nejlepším. Na každém z ostrovů je možno nalézt státní zdravotnické zařízení (delegacia de saúde nebo posto sanitário = zdravotní středisko, hospital = nemocnice), které poskytne lékařskou první pomoc. Kromě toho jsou v hlavních centrech rovněž soukromé lékařské ordinace různých specialistů. Rovněž lékárny jsou v každém správním středisku každého ostrova. Větší nemocnice pouze v Praii a Mindelu. Telefoní číslo na lékaře – 130 a policii – 132.

 • průměrná teplota v zimě je 25°C vzduch / 23°C voda a v létě 32°C vzduch / 24°C voda
 • při cestách na Kapverdy není vyžadováno žádné očkování
 • v místním tropickém klimatu je nejvhodnější lehké zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení (rozdíl denní a večerní teploty může bý taž 10°C) stejně jako v klimatizovaných prostorách můžete využít i bundy nebo svetry
 • pronájem osobního auta na jeden den cca 70 Euro – je nutné mít platný řidičský průkaz ČR (mezinárodnířidičský průkaz výhodou),  kreditní kartu a dosáhnout věku 21 let
 • spropitné je považováno za součást poskytování služeb - při obsluze v hotelech, v restauracích, ... je očekáváno ve výši cca 10% účtu (je očekáváno za všechny, byť i drobné nebo běžné poskytnuté úsluhy jako je odnesení zavazadel nebo úklid hotelového pokoje - na poskytnutém spropitném často závisí ochota personálu)

Praktické informace o Cape Verde:

 • místní čas je mínus dvě hodiny
 • měnovou jednotkou je Escudo (ECV) – 1EUR = cca 110ECV
 • je možné platit téměř všude i v Eurech – méně příznivý, ale jednoduchý kurz 1EUR = 100ECV
 • bankomaty jsou obvyklé, avšak pouze karty VISA (stejně jako platby kartou)
 • voda chemicky ošetřena chlórem, tedy pitná – nedoporučuje se však pít (balená voda všude dostupná)
 • roaming funguje, je však drahý (cca 10Kč SMS a MMS, cca 70,- Kč 1min. hovoru)
 • standardní zásuvky - 220V/50Hz
 • kriminalita je vyšší (spíše však krádeže), v noci vždy mimo centrum taxíkem – max. 3 až 4 Euro

Honorární konzulát České republiky v Kapverdské republice

Condomínio Miramar, Bloco B -2 Andar Esquerdo, Palmarejo Baixo - Ilha de Santiago, Cidade da Praia, Praia

Telefon 00238/9912966 /mobil/
E-mail: valdmirosegredo@hotmail.com
Vedoucí úřadu Pan Valdmiro Da Cruz Neves Segredo
Provozní hodiny úřadu pondělí, středa, pátek 12.00 - 14.00

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa

Telefon 00351/21/3010487, sekretariát-00351/21/3001014 nebo 3001012
Fax 00351/21/3010629, 00351/21 300 1029
E-mail: czechembassylisbon@gmail.com
Působnost úřadu Diplomatická a konzulární pro Portugalskou republiku a Kapverdskou republiku
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 16.30
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Všeobecné informace o ostrově Sao Vicente a o městě Mindelo:

Ostrov Sao Vicente tvoří vyhaslé krátery, které vytváří kolorit celého ostrova. Špičaté skály vulkanického původu vytváří jeho charakteristické panorama.
Mindelo, hlavní a zároveň jediné město ostrova, je nejkosmopolitnější město celého souostroví. Je vybudované v evropském koloniálním stylu. Je zde jediná marina na souostroví, která slouží jako zastávka jachet přeplouvajících Atlantik.

Během roku se zde koná mnoho kulturních akcí, jako je karneval nebo hudební festivaly, na které se sjíždějí lidé z okolních ostrovů a také ze zahraničí.
Pláž Sao Pedro (hned u letiště) patří mezi světové TOP destinace pro windsurfing a nově i kitesurfing. V moři okolo ostrova je možné i potápění.

Karneval - koná se obvykle na popeleční středu a má své kořeny v tradičních portugalských slavnostech s prvky brazilských karnevalů. Jedná se o největší karneval tohoto typu v Africe.

Festival Baia das Gatas - se koná v srpnu, když je měsíc v úplňku. Akce se účastní tisíce lidí, kteří tančí a zpívají po tři dny a tři noci.

Divadelní Festival – koná se 12. září a je to setkání amatérských divadelních souborů z celého světa.

 • letiště V Sao Pedro
 • většina hotelů a turistických služeb v centru města, cca 5 – 10 minut chůze od mariny
 • lodě na rybolov odjíždí z mariny v centru města
 • noční pohyb po městě mimo hlavní náměstí pouze taxíkem (2 – 3 Euro)

Lékař:

a) Delegacia de Saúde
Mindelo
Tel.: 232 85 28

b) Hospital Dr. Batista de Sousa
Mindelo
Tel.: 231 18 79 / 21 22 / 28 40

Všeobecné informace o ostrově SAL:

Ostrov Sal je turistické centrum země. Nachází se zde mezinárodní letiště, díky čemuž se ostrov stal snadno dostupným z Evropy. Na jihu ostrova leží v zátoce „původně rybářská vesnička Santa Maria“, dnes spíše turistické městečko. Zdejší moře se podobá plážím karibiku.

 • letiště v centru ostrova u města Espargos
 • většina hotelů a turistických služeb ve městě Santa Maria
 • lodě na rybolov odjíždí z mola v centru Santa Marie

Lékař:

Posto Sanitário de Santa Maria
Tel.: 242 1130